Kuchnia to miejsce, w którym siłą rzeczy powstaje wiele plam i zabrudzeń. Ślady po rozchlapanym sosie i zacieki po rozlanej herbacie są nieuniknione, a ich usunięcie może przysporzyć problemów. Jak pozbyć się brudu z matowych frontów mebli kuchennych? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czyszczenie matowych frontów – najskuteczniejsze sposoby na zachowanie porządku w kuchni

Na szczęście meble o matowym wykończeniu nieco łatwiej utrzymać w czystości niż równie popularne fronty na wysoki połysk, na których zabrudzenia są widoczne od razu. Jakie sposoby pielęgnacji najlepiej sprawdzą się więc przy frontach matowych? W przypadku niewielkich plam często wystarczy zastosowanie roztworów opartych na naturalnych składnikach. Poważniejsze zabrudzenia można z kolei potraktować specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami.

Niewielkie zabrudzenia? Wykorzystaj to, co masz w szafkach!

Soda oczyszczona, sok z cytryny i ocet przydają się w kuchni nie tylko jako składniki potraw i ciast – możesz użyć ich też do prac porządkowych. Do niedużej miski wsyp trochę sody lub wlej niewielką ilość octu lub soku z cytryny. Następnie dodaj wody, zamieszaj i gotowe – przygotowany preparat bez problemu poradzi sobie z niedużymi plamami z tłuszczu lub sosu. Przy pomocy delikatnej szmatki rozprowadź go po frontach, blatach, gałkach i uchwytach. Pamiętaj, żeby dobrze ją wycisnąć – na meblach nie powstaną wtedy zacieki, a woda nie będzie skapywać na podłogę. Jeśli używasz octu, to jego przykry zapach możesz zneutralizować, dodając do roztworu kilka kropelek olejku eterycznego.

Małe plamy i świeże, niewielkie zabrudzenia bez problemu usuniesz też przy pomocy szmatki zwilżonej wodą i płynem do mycia naczyń. Pamiętaj tylko o tym, by używać delikatnej ściereczki – szorstkie szmatki lub gąbki mogą porysować powierzchnię mebla.

Jak czyścić matowe fronty mebli kuchennych? Środki chemiczne

Czasami jednak naturalne produkty mogą okazać się niewystarczające do skutecznego usunięcia plam. Z zabrudzeniami większego kalibru poradzą sobie za to specjalne przeznaczone do tego preparaty chemiczne, zwykle w postaci płynu, mleczka lub sprayu. W sklepach szukaj produktów właśnie do matowej powierzchni. Dobierz je też do materiału, z jakiego wykonane są szafki – drewna, płyty MDF bądź szkła. Niektóre detergenty tego rodzaju stosuje się tylko miejscowo – przed użyciem sprawdź więc zalecenia producenta. Do czyszczenia możesz wykorzystać też płyn do mycia okien oraz specjalne, mokre ściereczki.

Niezależnie od wielkości zabrudzeń, pamiętaj by meble czyścić regularnie – trudne do usunięcia plamy nie będą zasychały, a ich usunięcie przestanie być dla Ciebie problemem.