Dla osób, które uwielbiają spędzać czas w otoczeniu garnków, rondelków i patelni niewielki metraż może być prawdziwym utrapieniem. Kiepsko urządzona kuchnia nie pozwala bowiem na rozwinięcie swoich kulinarnych skrzydeł.

Urządzanie małej kuchni - układ mebli

W niewielkich mieszkaniach i kawalerkach kuchnie najczęściej występują w formie aneksu. Jeśli mamy zaś do czynienia z pomieszczeniami wydzielonymi, zwykle mają one powierzchnię tylko kilku metrów kwadratowych. Czy na takim metrażu można w komfortowy sposób rozłożyć lodówkę, piekarnik, zlewozmywak i szafki o pojemności wystarczającej nam na przechowanie wszystkich naczyń i opakowań żywności? Wbrew pozorom jest to możliwe!

Planowanie miejsca, w którym będziemy rozwijać nasze kulinarne umiejętności, warto rozpocząć od dokładnego przemyślenia rozkładu mebli. Może mieć ono kilka postaci. W przypadku układu jednorzędowego cała zabudowa ustawiona będzie wzdłuż jednej ściany. Można zdecydować się też na układ mebli w postaci litery L bądź U, a także rozwiązania z wyspą, która zastąpi stół.

Rozmieszczenie mebli należy dopasować do ustawności pomieszczenia. Układ jednorzędowy i wyspy doskonale sprawdzają się w przypadku aneksów. Urządzanie malej kuchni w kształcie liter L i U pozwolą natomiast na komfortowe rozmieszczenie mebli w pomieszczeniach wydzielonych.

Zabudowa – idealna na niewielki metraż

W trackie urządzania małej przestrzeni do gotowania warto wykorzystać każdy dostępny centymetr. W tym najlepiej sprawdzą się zabudowy wykonane na miarę, w których ukryjemy nie tylko puszki i opakowania żywności, ale też AGD. By uniknąć wrażenia chaosu i bałaganu zabudowa powinna być jednolita i – jeśli mamy do czynienia z aneksem – stylistycznie pasować do salonu.

Podczas projektowania małej kuchni obowiązują takie same zasady, jak w przypadku pomieszczeń o większym metrażu. Lodówka i piekarnik powinny być więc ustawione jak najdalej od siebie, co w przypadku małego metrażu może sprawić problem. Zabudowa sprawdzi się tu jednak rewelacyjnie. Jej gruba płyta stanowić będzie bowiem wystarczającą izolację pomiędzy urządzeniami, z których jedno odpowiada za chłodzenie, a drugie za ogrzewanie żywności.

Jak urządzić małą kuchnię tak, aby spełniała wszystkie swoje funkcje, a przebywanie w niej sprawiało mnóstwo przyjemności? Rozwiązaniem mogą być meble na wymiar. Skontaktuj się z naszą firmą, a stworzymy projekt specjalnie dla Ciebie!