Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Bez wątpienia jest tam bardzo przytulnie. Aranżowanie przestrzeni ograniczonej skosami potrafi jednak przysporzyć kłopotów. W tym artykule podpowiadamy jak urządzić mieszkanie na poddaszu, by w pełni wykorzystać jego potencjał.

Sypialnia, a może gabinet? Jakie pomieszczenia sprawdzają się na poddaszu?

Na ostatnim piętrze domu jednorodzinnego warto urządzić sypialnię rodziców, sypialnię dzieci, pokój zabaw albo gabinet. Najlepiej przeznaczyć je na pomieszczenie, które ma być strefą prywatną. To dobre miejsce na pokój, w którym możemy schować się i odpocząć, lub przeciwnie – popracować w niezmąconej niczym atmosferze. Niezależnie od tego, czy urządzimy tam sypialnię, czy gabinet, istnieje kilka uniwersalnych porad, które warto wykorzystać podczas aranżacji.

  • - Kolorystyka w mieszkaniu na poddaszu powinna być jasna. Dotyczy to zarówno farb, jak i mebli. Biele, szarości i pastele pomogą w optycznym powiększeniu wnętrza.
  • - Słupki i ścianki nośne warto pomalować na ten sam kolor, co ściany – to również optycznie zwiększy przestrzeń.
  • - Do pomieszczenia ze skosami może nie zmieścić się duża szafa. Zamiast niej ciekawym rozwiązaniem będzie ustawienie wzdłuż jednej ściany szeregu niskich regałów – modułowych lub wykonanych na zamówienie.
  • - Na schowki i półki warto przeznaczyć też przestrzeń pod ścianką kolankową.
  • - Należy rozsądnie dobierać dekoracje, by przestrzeń nie sprawiała wrażenia przytłoczonej. Pamiętaj, że skosy, słupy i belki same w sobie urozmaicają wnętrze.

A co z kuchniami i łazienkami?

Wiesz już, jak na poddaszu urządzić sypialnię i gabinet. Sprawa komplikuje się nieco, jeśli całą tę przestrzeń musimy zamienić na mieszkanie, na przykład na kawalerkę. Jeśli na poddaszu ma znaleźć się również kuchnia i łazienka, warto zwrócić się do biura projektowego, które pomoże nam w funkcjonalny sposób wykorzystać każdy centymetr dostępnej powierzchni.

Meble kuchenne na zamówienie również będą świetnym wyjściem. Jeśli mamy wybór, kuchnię warto urządzić w północnej części mieszkania. Zapobiegnie to zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Jeśli zaś chodzi o łazienkę, przestrzeń pod skosem to idealne miejsce na wannę.

Mieszkanie na piętrze ze skosami może być bardzo klimatyczne. Jeśli rozsądnie je zaprojektujesz, przebywanie w nim będzie czystą przyjemnością.