Jakie fronty meblowe wybrać?

W większości przypadków przy podejmowaniu decyzji uwzględnić trzeba przede wszystkim efekt końcowy, który chcemy uzyskać. Na to, jakie fronty meblowe wybrać, zamawiając zabudowę do kuchni lub łazienki, wpływać będzie także wytrzymałość poszczególnych materiałów. Niektóre z nich są szczególnie warte rozważenia, gdy w grę wchodzi bezpośredni kontakt z wodą.

Fronty meblowe z drewna

Ponadczasowy charakter tego materiału pozwoli nadać szafkom bardzo elegancki, klasyczny wygląd, jak również stworzyć nowoczesną zabudowę w stylu industrialnym. Wszystko zależeć będzie od tego, czy pozostawimy je gładkie, czy zdecydujemy się na żłobienia lub przeszklenia. Stosowane obecnie technologie pozwalają zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci, dzięki czemu z drewna możemy wykonać nawet szafkę pod umywalkę nablatową, która jest szczególnie narażona na częsty kontakt z wodą.Fronty meblowe laminowane i lakierowane

W obu przypadkach bazę stanowi płyta MDF. To dzięki niej produkcja szafki czy też szuflady staje się tańsza. W przypadku laminatu możemy wybierać zarówno spośród drewnopodobnych dekorów, jak również niemalże nieograniczonej ilości kolorów w macie lub połysku. Płyty lakierowane wykazują natomiast większą odporność na wilgoć, jednak są bardziej podatne na odpryski i zarysowania. Dostępne są one praktycznie każdym kolorze, w wykończeniu matowym, półmatowym bądź na wysoki połysk.

Fronty meblowe z tworzyw sztucznych

Ciekawą alternatywę stanowią płyty z tworzyw sztucznych, a dokładnie z akrylu. One również wykonane są na bazie płyty MDF, jednak z obu stron pokrywane są matą akrylową, wykończoną w macie lub na wysoki połysk, a ich boki zabezpieczane są laserowo wtapianymi obrzeżami. Dzięki nim gotowy produkt jest odporny na działanie wody. Akryl jest ponadto najmniej podatny na zarysowania czy też działanie UV oraz różnych czynników chemicznych.

Podejmując decyzję, jakie fronty meblowe wybrać, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim ich estetykę oraz możliwości, które oferuje dany materiał. W przypadku drewna możesz wybrać wyłącznie jego gatunek, wybarwienie i wykończenie w macie lub połysku. W przypadku płyt laminowanych, lakierowanych i akrylowych ich ostateczny wygląd zależy głównie od pomysłowości projektanta.