W ostatnim roku wielu z nas zmieniło tryb pracy na zdalny i jak się okazuje, w takim systemie będziemy funkcjonować jeszcze przez bliżej nieokreślony czas. Home office ma wiele zalet, ale by z możliwości pracy z domu czerpać jak najwięcej, niezbędne jest dobre urządzenie miejsca, w którym wykonujemy nasze obowiązki zawodowe.

Wydzielenie strefy do pracy to podstawa

Osoby, które w domu lub mieszkaniu mają osobny gabinet, to prawdziwi szczęściarze. Oddzielenie życia zawodowego od prywatnego to podstawa naszego komfortu psychicznego. Wyjście z naszego home office i zamknięcie za sobą drzwi to optymalne rozwiązanie, na które niestety nie wszyscy możemy sobie pozwolić. Dla tych z nas, którzy dysponują mniejszym metrażem, dobrym wyjściem będzie wydzielenie strefy, którą przeznaczymy wyłącznie na pracę i która z pracą będzie nam się kojarzyć. Chociaż to kuszące, nie warto przenosić się z laptopem i papierami na kanapę - może to negatywnie wpłynąć na poziom naszego skupienia, a więc i na naszą efektywność.

Rola światła i kolorów w urządzaniu home office

Naturalne światło jest dla nas najlepsze, więc urządzanie home office rozpocznijmy od wybrania miejsca w pobliżu okna. Pamiętajmy przy tym, że najkorzystniejsze ustawienie monitora to pozycja bokiem do okna – promienie słoneczne nie drażnią wtedy naszych oczu ani nie padają na ekran. Obowiązkowym wyposażaniem strefy pracy jest też lampka biurkowa. Warto stawiać tu na akcesoria LED o mocy 4000-5000 K, czyli barwie zbliżonej do naturalnej.
Na neutralne kolory warto też stawiać przy wyborze mebli, akcesoriów czy kolorów ścian. Jaskrawe bądź wyraziste barwy w dużym natężeniu mogą działać rozpraszająco - lepiej więc, by stanowiły tylko akcenty w urządzonej przez nas strefie do pracy.

Na home office zadbaj o właściwe meble

Przypominają nam o tym kursy BHP, ale i lekarze czy producenci mebli – zachowanie prawidłowej postawy w trakcie pracy ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Po jakie meble trzeba więc sięgnąć podczas urządzania strefy do pracy? Biurko o odpowiedniej szerokości i wysokości oraz regulowany fotel z podłokietnikami pomogą nam zachować prosty kręgosłup. Wysokość biurka powinna wynosić co najmniej 72-75 cm, zaś głębokość blatu - minimum 80 cm. Wtedy zadbamy też o prawidłową odległość naszych oczu od monitora.
W naszym home office powinny znajdować się także tablice, organizery i szafki, w którym będziemy przechowywać potrzebne nam do pracy materiały. Należy umieścić je w zasięgu ręki - tak, jak w prawdziwym biurze.