Wykonanie zabudowy meblowej na wymiar od A do Z

Kupując gotowe szafy czy nawet całe zestawy kuchenne z reguły wystarczy udać się do sklepu i wybrać rozwiązanie, które nam się spodoba i zmieści się w docelowym miejscu. Gdy jednak decydujemy się na wykonanie zabudowy meblowej na wymiar, proces zamówienia jest nieco bardziej wydłużony, byśmy mogli otrzymać wyposażenie w każdym milimetrze dopasowane do nas i naszego wnętrza.

Jak wygląda więc wykonanie zabudowy meblowej na wymiar?

1) Pomiary i ustalenie zarysu koncepcji

W pierwszej kolejności wykonywane są dokładne pomiary pomieszczenia, w którym stanąć ma zabudowa. Liczy się precyzja, dlatego należy dokładnie zwymiarować wnętrze czy też wnękę. W przypadku kuchni ustalane jest również dokładne umiejscowienie przyłączy wody i gazu, a także włączników i gniazdek.

Na tym etapie wybierany jest również styl, w jakim wykonane mają zostać meble, a także wstępny układ szafek czy też sprzętów i innych rozwiązań.

2) Wyposażenie dodatkowe

Gdy wiemy już, jaką powierzchnią dysponujemy i jakie są główne założenia i priorytety, możemy zastanowić się nad wyposażeniem dodatkowym.

W kuchni będziemy szukać idealnego miejsca na praktyczne cargo czy też wybierać system do szafki narożnej oraz wkłady i inne akcesoria do szuflad. Ważny jest również wybór sprzętu AGD i znajomość poszczególnych wymiarów.

W przypadku zabudowy garderoby lub szafy wnękowej jest to czas na ustalenie liczby półek, szuflad, koszy, drążków czy też dodatkowych akcesoriów takich jak wysuwane wieszaki na spodnie, specjalne półki na buty bądź też wieszak na odkurzacz i uchwyt na żelazko.

3) Gotowy projekt

Już w trakcie wcześniejszych ustaleń w głowie rysuje się projekt zabudowy meblowej – czas jednak przenieść go do specjalnego programu i upewnić się, czy tak jak planujemy, wypełni on idealnie dostępną przestrzeń.

Gotowy projekt czeka na akceptację lub ostatnie zmiany i poprawki. Gdy zostanie zaakceptowany, przychodzi czas na wykonanie wszystkich elementów z płyt lub drewna, a także skompletowanie akcesoriów.

4) Montaż

Chwila, na którą czekają wszyscy - realizacja projektu. Montaż zabudowy meblowej wraz z wyposażeniem w docelowym miejscu zamyka się z reguły w jednym, maksymalnie dwóch dniach.

Po zamocowaniu wszystkich elementów i posprzątaniu ewentualnego pyłu pozostaje już tylko wypełnić szafki i półki.